Znieczulenie miejscowe zęba wykonywane przez dentystę

Wiele osób odczuwa strach przed pójściem do dentysty. Tak naprawdę nie ma się czego bać! Współcześnie istnieją takie metody znieczulania, że wizyty są praktycznie całkowicie bezbolesne. W jakich sytuacjach dentysta zazwyczaj proponuje znieczulenie? Przede wszystkim są to ekstrakcje zębów, czyli wyrywanie. U dzieci zęby mleczne zaleca się obecnie leczyć.

Znieczulenie lignokainą w gabinecie dentysty

brzeziny dentystaAle niekiedy rodzice decydują się na ekstrakcję, bo na miejsce tych zębów wyrosną nowe – stałe. U dorosłych z kolei zęby stałe nie odrosną, dlatego należy poważnie zastanowić się nad tym, czy na pewno chcemy wykonać ekstrakcję. Bardziej skomplikowane są ekstrakcje zębów dwukorzeniowych i trzykorzeniowych. Niektórzy dentyści w przypadku skomplikowanych ekstrakcji wysyłają pacjentów do chirurgów stomatologicznych. Specjalizują się oni m.in. w wyrywaniu zębów metodami chirurgicznymi. Ósemki obecnie wyrywane są praktycznie tylko przez chirurgów. Z pewnością brzeziny dentysta zaproponuje nam znieczulenie nie tylko do ekstrakcji, ale również do borowania zęba. Polega to na opracowaniu zęba wiertłami, kiedy jest on zajęty próchnicą. Następnie do zęba zakładane jest wypełnienie. W przypadku głębokich ubytków sięgających niemalże do miazgi zębowej, borowanie może być bolesne. Najczęściej jest tak, że znieczulenie jest darmowe do konkretnego zabiegu, dlatego jeśli bardzo boimy się bólu w czasie wizyty, powinniśmy wybrać opcję znieczulenia – wtedy poczujemy tylko dwa ukłucia.

Dentyści zazwyczaj znieczulają ząb z obu stron – od strony zewnętrznej policzkowej czyli przed zębem oraz od strony wewnętrznej podniebiennej (za zębem). Do znieczulenia używa się środków miejscowo znieczulających. Wśród nich najbardziej popularna jest lignokaina, która zapewnia kilkudziesięciominutowe działanie.