Zasada działania siłownika pneumatycznego

Napędy pneumatyczne mają swoje zastosowanie szczególnie w przemyśle, zwłaszcza tam, gdzie liczą się proste i sprawdzone rozwiązania. Za pomocą ciśnienia powietrza napędzane są siłowniki, które wykonują swoją określoną pracę. Jak działa taki siłownik i jakie są jego rodzaje opowiem w tym artykule.

Jak działa siłownik pneumatyczny?

siłowniki pneumatyczneSiłowniki pneumatyczne to nic innego jak tłok umieszczony wewnątrz owalnej obudowy. Zasada jego działania jest dość prosta. Obudowa takiego tłoka ma dwa otwory na powietrze, jeden pod tłokiem, a drugi nad nim. Jeśli mamy zamiar wysunąć tłok, to wystarczy tylko wpuścić powietrze pod odpowiednim ciśnieniem pod niego, natomiast jeśli chcemy ten tłok zamknąć to powietrze wpuszczamy z drugiej strony. Jednocześnie trzeba pamiętać, że gdy powietrze wpuszcza się jednym otworem, to drugi powinien być otwarty, aby powietrze zgromadzone w drugim tłoku nie wychodziło na przeciwstawiało się tłokowi tylko swobodnie opuściło jego obudowę. Wszystkie siłowniki pneumatyczne oparte są na tej zasadzie, a jedyna różnica pomiędzy nimi to inne wielkości i kształty obudowy i tłoczyska. Występują nawet na rynku siłowniki obrotowe, które zamiast wysuwać tłok generują ruch obrotowy. Ich budowa działa oczywiście na takiej samej zasadzie, jednak jest zupełnie inna, rolę tłoka w tym przypadku pełni część obrotowa takiego elementu. Jest pewna zasada, która mówi, że im większy tłok tym siłownik ma większą siłę, przy takim samym ciśnieniu powietrza, warto ją zapamiętać podczas wyboru elementów.

Napędy pneumatyczne są bardzo bezpieczne, gdyż pracują pod dużo niższymi ciśnieniami niż elementy hydrauliczne, więc w razie uszkodzenia nie ma aż takiego zagrożenia jak w przypadku hydrauliki siłowej. Oczywiście nadal należy zachować pewne elementy bezpieczeństwa, gdyż to że zagrożenie jest mniejsze, nie oznacza, że nie ma żadnego.