Typy pomp dostępnych na rynku

W wielu obiektach szczególnie przemysłowych stosowane są różnego rodzaju urządzenia, które pozwalają realizować zachodzące tam procesy. W celu realizacji zadań potrzebna jest bowiem często zamiana energii elektrycznej na inne jej postaci. Dodatkowo niektóre urządzenia czy maszyny zasilane prądem wykonują określoną pracę. Przykładem może być chociażby transportowanie cieczy roboczej w układzie.

Zastosowanie pomp w przemyśle

pompa monoblokowaDo tego celu potrzebna jest maszyna, która wprawi ciecz w ruch bez względu na długość rur czy ich usytuowanie względem gruntu. Najczęściej stosowana jest pompa monoblokowa, która może być użyta do pompowania wody lub innych substancji, które są nieagresywne względem materiału konstrukcyjnego. Tego typu sprzęty najczęściej stosuje się w: instalacjach centralnego ogrzewania, instalacjach przemysłowych, instalacjach wodociągowych czy klimatyzacyjnych. Pompa składa się z części hydraulicznej oraz elektrycznej. Do kluczowych parametrów zaliczyć można: rodzaj zasilania, częstotliwość, kierunek obrotów czy ilość obrotów wału. Urządzenie to jest stosunkowo proste i niezawodne. Po stronie zalet znajdują się również: łatwość obsługi, korzystny stosunek ceny do jakości czy możliwość pracy z przetwornicą częstotliwości. Warto wspomnieć, że w niektórych zastosowaniach wymagane jest posiadanie specjalnych atestów czy certyfikatów.

Tylko wtedy można je stosować w określonych układach. Jak widać obecnie bardzo popularnymi urządzeniami, które są powszechnie stosowane w różnego rodzaju instalacjach są pompy. Pozwalają one transportować czynnik roboczy po układzie pod właściwym ciśnieniem. Dzięki temu mogą być realizowane różnego rodzaju procesy technologiczne, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania firmy. Tego typu urządzenia można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i również za pośrednictwem internetu.