Technika decoupage wymaga specjalnego lakieru

Od kilku lat decoupage stało się bardzo popularnym hobby.Rękodzieła, które wykonuje się za pomocą tej metody, sa niezwykle atrakcyjne wizualnie i wyglądają jak ozdoby prosto ze sklepu. A zdobi się techniką decoupage praktycznie wszystko- począwszy od szklanych butelek, przez słoiki, drewniane szkatułki czy okładki pamiętników czy albumów. 

Specjalny lakier zabezpieczy naszą pracę 

przeźroczysty lakier do decoupageRękodzieło jest o tyle wspaniałe, że każdy przedmiot wykoany pracą rąk jest niepowtarzalny. W dzisiejszych czasach, które z racji ogólnej dostępności rożnych materiałów stwarzają ciekawe możliwości, rozmaite techniki rękodzieła stały się bardzo popularne. Jedna z najbardziej znanych jest technika decoupage,  która opiera się głównie na serwetkach, które w różncyh układach przykleja się na pomalowaną wcześniej powierzchnię butelek, szkatułek i tak dalej. Do ozdobienia nałożonych serwetek i przede wszystkim ich zabezpieczenia, stosuje się specjalne kleje i lakiery. To w końcu odpowiednie wykończenie decyduje o końcowym efekcie i pozwala na osiągnięcie wrażenia naturalności. Potrzebny jest do tego specjalny przeźroczysty lakier do decoupage, którym pokrywa się ozdobioną już powierzchnię. Lakiery te są zazwyczaj stworzone na bazie wody i nazywa się je werniksem. Werniks ma przede wszystkim chronić ozdobioną powierzchnię, ale też nadać jej połysk i pogłębić kolor. Werniks znany jest też bardzo dobrze malarzom, którzy stosują ten lakier do wykończenia swoich prac.  

Decoupage jest już tak popularną techniką zdobienia przedmiotów, że chyba każdy z nas miał z nią jakąś styczność. Jeżeli chcielibyśmy zacząć przygodę z tą techniką to warto pamiętać o tym, że zdobione przedmioty wymagają specjalnego wykończenia. Do tego przydaje się specjalny lakier, zwany werniksem.