Sposoby zwalczania chwastów

Dbanie o to, żeby w konkretnych miejscach nie było chwastów Jest ważną praktyką, ponieważ wtedy zdecydowanie zmniejsza się ryzyko występowania dużej konkurencji pokarmowej dla roślin, które z różnych powodów nas rzeczywiście interesują. Ze względu na działania w rolnictwie prowadzone na dużą skalę nawet rozwiązania zwalczający chwasty muszą być do tego dopasowane.

Kiedy należy zwalczać chwasty w kukurydzy?

zwalczanie chwastów w kukurydzyPrzedsięwzięcia związane z pozbywanie się chwastów wymagają stosowania odpowiednich rozwiązań i środków według ustalonych wcześniej terminów. Tym bardziej że takie działanie może przekładać się wtedy na bezpieczeństwo owadów i całego środowiska naturalnego. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wykorzystywanie specjalistycznych środków chemicznych, które działają wybiórczo i zgodnie z tym, co podają producenci, zwalczają tylko określone gatunki chwastów. Takie zwalczanie chwastów w kukurydzy jest jednak możliwe tylko i wyłącznie do pewnego momentu rozwalił tej rośliny, ponieważ potem opryskiwacz mógłby już doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Nie stanowi to jednak w praktyce problemu, ponieważ wykorzystywane opryski pomimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa są tak zrobione pod względem chemicznym, żeby mogły długo i skutecznie działać. Zupełnie inną metodą zwalczania chwastów będzie wykorzystywanie dodatkowych nasion już na etapie siania kukurydzy na polu.

Wtedy takie rośliny będące później częścią poplonu po prostu zapobiegają wydostawaniu się chwastów, a same nie stanowią poważnej konkurencji. Na późniejszych etapach rozwoju kukurydza może samodzielnie bronić się przed chwastami poprzez zamykanie dostępu światła słonecznego do gleby. Również wykorzystywanie rozwiązań typowo mechanicznych przychodzi teraz naprawdę łatwo, ponieważ maszyny służące do tego celu mają imponujące rozmiary.