Skuteczne gaszenie pożaru pianą

 

Instalacja przeciwpożarowa wymagana jest w każdym budynku publicznym, skupiającym dużą liczbę osób. Jest to unormowane prawnie oraz tak nakazuje zdrowy rozsądek. Koszt zrobienia takiej instalacji nie jest niski, ale jest on niczym w porównaniu z kosztami potrzebnymi na odbudowę spalone budynku. Dlatego mimo wszystko warto zainwestować w taką instalację nawet w domu prywatnym.

Jak działa instalacja pianowa?

instalacje pianoweGaszenie pożaru przy pomocy piany jest bardzo skuteczne, stąd też wzięła się popularność wśród państwowych strażaków. Instalacje pianowe to nic innego jak sieć gaśnicza poprowadzona przez cały budynek składająca się z elementów zrasaczowych i tryskaczowych oraz ze zbiornika wypełnionego substancją, która po zmieszaniu z wodą wytwarza pianę, pozwalającą na bardzo szybkie ugaszenie źródła pożaru. Ten rodzaj instalacji przeciwpożarowej najczęściej stosowany jest w miejscach, gdzie może dojść do pożaru z udziałem substancji łatwopalnych takich jak wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki oraz oleje napędowe składowane w bardzo dużych ilościach. Po pojawieniu się pożaru instalacja może zadziałać automatycznie lub zostać włączona ręcznie. Zależy czy została wyposażona w czujniki dymu. Po włączeniu się instalacji przeciwpożarowej z rozmieszczonych w okolicy pożaru dysz wydobywa się pod dużym ciśnieniem piana, która skutecznie tłumi pożar, aż do całkowitego zażegnania problemu. Rodzaj piany, jaka będzie się wydobywać z instalacji, zależny jest od proporcji między wodą a środkiem powodującym spienianie się, może to być piana ciężka lub półciężka.

Tego rodzaju instalacje są jednymi z najlepszych. Świadczy o tym, chociażby fakt, że używane są na całym świecie. Koszt montażu takiej instalacji zależny jest od wielkości budynku, w jakim ma zostać założona oraz tego, jak nowoczesny system przeciwpożarowy wybierzemy. Średnia cen za budynek o powierzchni do stu metrów kwadratowych to kilkanaście tysięcy złotych.