Rozpoznanie gruntu przed budową domu

Często jest tak, że szukając działki, na której mielibyśmy wybudować nasz dom, znajdujemy tę idealną lokalizację. Najczęściej w takich sytuacjach nie weryfikujemy wszystkich kwestii związanych z działką. Nie zmienia to faktu, że nawet po zakupie danego terenu, możemy zweryfikować pewne rzeczy.

Badania, które pomogą nam zbudować dom

badania geotechnicznePostawienie budynku na nieznanym gruncie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń konstrukcji wraz z jej użytkowaniem. Wśród problemów, które mogą wystąpić przez zbudowanie domu na nieznanym gruncie, wymienia się pękające ściany, zapadające się fundamenty, itp. Aby uniknąć tego typu kłopotów, przed rozpoczęciem budowy warto sprawdzić mapy geologiczne lub zlecić badania geotechniczne wykonywane przez specjalistę. Dzięki tego typu badaniu możemy określić dokładnie wszystkie warstwy gleby, by uniknąć potencjalnie słabszych miejsc w naszej budowie. Badania zawierają w sobie wiercenie, sondowanie, pobór próbek gruntów i wód gruntowych. Wszelkie próbki trafiają oczywiście do laboratorium, gdzie sprawdza się ich stopień plastyczności, wskaźnik zagęszczenia i skład chemiczny wód gruntowych. W efekcie przeprowadzanych badań powstaje dokumentacja, która informuje o rodzajach gruntów występujących w podłożu działki, wskazuje, które grunty są nośne, a które nie. Zawiera też informacje dotyczące głębokości występowania wód gruntowych i o tym, jaki wpływ będą miały na postawienie budynku i realizację robót ziemnych. Ostatecznie badanie geotechniczne przynosi zalecenia wynikające z wykonanych badań, dotyczące posadowienia budynku.

Warto więc wykonać badania geotechniczne związane z gruntem, na którym chcemy postawić nasz dom. Inwestycja tego typu, zanim jeszcze rozpoczniemy budowę, pozwoli nam w przyszłości zaoszczędzić na remontach i poprawianiu konstrukcji budynku.