Rozmiary i rodzaje kopert

Wiadomo, że mimo postępu i wszechobecności internetu coraz rzadziej wysyłamy listy czy też je otrzymujemy. Jednak nadal wysyłamy kartki świąteczne, życzenia urodzinowe lub imieninowe, a także życzenia z okazji na przykład rocznicy ślubu. Dodatkowo z kopert korzystamy, gdy na przykład idziemy do kogoś na urodziny i chcemy mu w prezencie dać pieniądze.

Jaką wielkość koperty wybrać?

koperta c6Koperty są we wszystkich możliwych rozmiarach i co ciekawe we wszystkich możliwych kolorach. Obecnie w każdym sklepie z kopertami są specjalne barwniki i maszyny, więc jeśli nie będzie idealnego dla nas koloru, pracownik sklepu zabarwi nam kopertę wedle życzenia. Obecnie najbardziej popularna jest koperta c6 i nie bez powodu, ponieważ jest ona najbardziej praktyczna. Zmieszczą się do niej banknoty, kartka świąteczna, urodzinowa czy z innymi życzeniami. Drugim popularnym rodzajem koperty jest koperta wielkości c4, ponieważ mieści ona kartkę A4, więc gdy wysyłamy pismo do urzędu czy banku, to najlepiej wybrać właśnie tą. Wygląda to bardziej estetycznie i elegancko, ponieważ kartki nie trzeba składać. Są jeszcze mniej popularne koperty takie jak dl lub c5 na mniej standardowe kartki. Kopertę można też zrobić samemu w domu, gdy nie mamy akurat możliwości kupienia lub gdy chcemy zrobić kopertę specjalnie od nas. Możemy wtedy wybrać specjalny, ozdobny papier i dodatkowo możemy ją ozdobić na przykład kokardkami, aniołkami, sercami czy trudniejszymi ozdobami wykonanymi z origami.

Wybór jest jak widać ogromny, rozmiarów kopert jest naprawdę wiele. Często też przy zakupie kartki z życzeniami na daną okazję taką jak urodziny, przejście na emeryturę, ślub i tym podobne, w komplecie otrzymamy kopertę odpowiedniego rozmiaru. Warto jednak czasem poświecić swój czas i zrobić kopertę ręcznie.