Rodzaje zabezpieczeń ppoż

Ogień jest jednym z najniebezpieczniejszych żywiołów, których często nie da się przewidzieć. Przeważnie wybuchają nagle, bez ostrzeżenia i potrafią odciąć drogę ewakuacyjną ludzi znajdujących się wewnątrz budynków, dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczać.

Jak się chroni konstrukcje stalowe przed ogniem?

zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowychTak naprawdę nigdzie nie jesteśmy bezpieczni, kiedy wybuchnie w pobliży pożar. Ogień może się bardzo szybko rozprzestrzeniać i trawić budynki jak domki z patyków. Dlatego też prawo budowlana nakazuje stosować odpowiednie zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych ale też klasycznych budynków murowanych. Stal ma to to do siebie, że pod wpływem bardzo wysokich temperatur staje się giętka i traci swoje właściwości, a to może skutkować zawaleniem budynku. Dlatego też architekci i konstruktorzy już na etapie budowy uwzględniają umieszczenie odpowiednich zabezpieczeń chroniących konstrukcję przed  destrukcyjnym działaniem ognia. Przede wszystkim trzeba wyróżnić ich podział na czynne i bierne. Do czynnej ochrony trzeba zaliczyć przede wszystkim różnego rodzaju czujniki i alarmy, które mają za zadanie na wczesnym etapie wykryć zagrożenie w postaci dymu, podwyższonej temperatury czy płomieni. Innym rodzajem tego typu zabezpieczeń są tryskacze umieszczone pod sufitem, która po wykryciu ognia, natychmiast włączają dopływ wody. Systemy oddymiania, drzwi przeciwpożarowe czy kurtyny wodne, to tylko nieliczne metody, które są powszechnie stosowane. Natomiast do biernych można zaliczyć różnego rodzaju farby ognioodporne i powłoki umieszczane na stalowej konstrukcji.

Budynki o stalowych konstrukcjach są szczególnie narażone na skutki działania pożaru, dlatego też w ich przypadku stosuje się najwięcej, różnego rodzaju zabezpieczeń czynnych i biernych. Ich obecność znacznie zwiększa bezpieczeństwo.