Przebieg sporządzania świadectwa energetycznego budynku

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda tworzenie świadectwa charakterystyki energetycznej. Okazuje się, że przebieg tworzenia certyfikatu jest zawsze taki sam. Najpierw należy umówić się telefonicznie lub mailowo na wykonanie takiego świadectwa.

Informacje o koszcie eksploatacji w certyfikacie energetycznym

audyt energetyczny dolnośląskieNastępnie osoba uprawniona pojawia się na miejscu, ogląda budynek i zbiera wszystkie dane z dokumentacji. Osoba uprawniona dokonuje również odczytu z takich urządzeń jak np. kocioł, instalacja centralnego ogrzewania i nie tylko. Sprawdzane są technologie ścian zewnętrznych, podłóg, stropów. Należy określić rodzaj okien i drzwi, a także ich parametry termoizolacyjne. Osoba uprawniona sprawdza rodzaj wentylacji znajdującej się w danym budynku. Następnie sprawdzane są parametry układu klimatyzacyjnego. Sprawdzany jest też rodzaj oświetlenia danego budynku. Certyfikujący wykonuje także zdjęcia poszczególnych elementów w budynku. Tak przeprowadzany jest audyt energetyczny dolnośląskie – wcale nie trwa on długo, a wszystko jest dokładnie sprawdzane. Wiadomo, że wykonanie audytu jest uzależnione w dużej mierze od wielkości danego budynku. Im większy jest budynek, tym dłużej będzie trwać sporządzenie certyfikatu energetycznego. Dla domów jednorodzinnych czas wykonania świadectwa energetycznego wynosi zazwyczaj około 2 – 3 dni roboczych. Największą zaletą świadectw energetycznych jest informacja o koszcie eksploatacji danego budynku.

Właściciele będą wiedzieć, na co wydają najwięcej pieniędzy, a przede wszystkim dowiedzą się, w jaki sposób obniżyć koszty eksploatacji. Właściciele coraz częściej uświadamiają sobie dużą potrzebę ekologicznej i ekonomicznej eksploatacji pomieszczeń. Dzięki temu oszczędzają pieniądze, ale też dbają o środowisko. Certyfikat daje możliwość uczciwych transakcji.