Powodzenie czy nie procesów o błędy medyczne

W obecnych czasach coraz częściej słyszy się o niezadowolonych czy pokrzywdzonych pacjentach. Wszechobecny pośpiech, natłok obowiązków, zbyt mało możliwości odpowiedniej diagnostyki sprzyja powstawaniu niedomówień czy wręcz błędów medycznych. Niektórzy nie robią w tego typu sytuacji. Godzą się z faktem, iż to właśnie ich spotkało i zamykają pewien rozdział w życiu, choć niejednokrotnie niesie on za sobą nieodwracalne skutki.

Żmudne procesy o błędy medyczne

proces o błędy medyczneCoraz większa jest jednak świadomość pacjentów. Coraz więcej osób wie, jakie a prawa, będą u lekarza czy korzystając z zabiegów medycznych i nie boi się głośno i otwarcie mówić, gdy jest przedmiotem drastycznych naruszeń. Dziś proces o błędy medyczne to chleb powszedni sędziów i prawników. Poszkodowani pacjenci domagają się udowodnienia winy i zadośćuczynienia dla siebie samych. Zanim jednak podejmiemy się takiego procesu, warto dobrze przeanalizować swoją sprawę z adwokatem. Tego typu procesy zwykle są bardzo długie. Wymagają sporej dozy cierpliwości i samozaparcia. Oczywiście wiążą się także z kosztami. Ponadto musimy mieć pewność, że nasza sprawa ma jakąkolwiek szansę na odniesienie zwycięstwa. Niestety coraz więcej prawników podkreśla, iż tego typu procesy w dużej mierze zależą od biegłych lekarzy sądowych. To zwykle ich głos jest decydujący i na niego powołuje się sędzia, nie posiadając specjalistycznej wiedzy medycznej. Decydując się więc na walkę z lekarzem czy jednostką świadcząca usługi zdrowotne, musimy być świadomi, że czasem sprawa przybiera niespodziewany obrót.

Jeśli jesteśmy pewni swoich racji, zdeterminowani i mamy do pomocy wprawnego prawnika, działajmy. Żyjąc z poczuciem niesprawiedliwego pokrzywdzenia, będziemy wciąż to rozpamiętywać. Warto wtedy zawalczyć i spróbować dociec swoich praw pacjenta. I nie zawsze chodzi  o to, aby ukarać sprawcę, ale aby samemu usłyszeć „przepraszam”.