Polska krajem eleganckich firan

Podróżując po świecie obserwujemy często różne kultury, zwiedzamy zabytki architektoniczne, próbujemy ojczystych dań, podziwiamy widoki. Ze względu na natłok nowych wrażeń, często ograniczony czas urlopu, nie zwracamy uwagi na mniej istotne fakty, które potrafią być równie zaskakujące. Gdzie w tym Polska i eleganckie firany?

Polskie eleganckie firany, towarem eksportowym

eleganckie firankiBędąc w obcym kraju po raz kolejny zaczynam zwracać uwagę na szczegóły i tak właśnie zaczęła się moja przygoda z firankami na obczyźnie. Gdy byłam w Holandii zwróciłam uwagę iż w bardzo wielu domach nie ma w ogóle firanek w oknach. Szyte firanki na wymiar potrafią znacznie ocieplić przestrzeń, natomiast nie jest to sposób ozdabiania mieszkań dla Holendrów, ich okna wieczorami wypełniają jedynie rolety. Z podobną sytuacją spotkałam się również w Szwecji i Norwegii. Inna rzecz zaciekawiła mnie w Anglii, gdzie ludzie zasłaniają swoje okna kocami. Duże, grube, najczęściej w odcieniach czerwieni, koce upiększały domy głównie Marokańczyków. Nie jest to na pewno sposób, który mogłabym zacząć praktykować w swoim domu. W mieszkaniu prawdziwego Niemca znajdziemy zasłonki, jednak są one wyjątkowo uproszczone, eleganckie firanki nie są dla niego. Nikt tam nie zwraca uwagi na odpowiednie dopasowanie do okna, kolor, kształt, haft czy materiał. Moim zdaniem jest to dla nich jedynie warstwa, która zwiększa intymność w mieszkaniu a nie możliwość upiększenia pomieszczenia.

Ta skromna przeprawa po świecie upewniła mnie, że nasz piękny kraj góruje w świecie eleganckich firan. Zdecydowanie powinniśmy zarazić tym naszych europejskich czy światowych sąsiadów. Może podczas następnej podróży i Ty zwrócisz uwagę na okna obcokrajowców bądź zaciekawi Cię inny detal z życia tamtejszej ludności.