Osuszanie domu osuszaczem powietrza

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest bardzo ważnym parametrem, decydującym o komfortowym użytkowaniu budynku. Zbyt wysoka wilgotność powodować będzie pojawienie się na ścianach pleśni i skraplanie się pary wodnej na szybach. Tak nieprzyjazne warunki mieszkaniowe mogą być przyczyną niechcianych chorób i dolegliwości.

Osuszacze – rodzaje i zastosowanie

przemysłowy osuszacz adsorpcyjnyZbyt wilgotne powietrze w mieszkaniu może mieć wiele różnych przyczyn. Słaba wentylacja pomieszczeń to jeden z głównych powodów. Równie często zdarza się niesprawna hydroizolacja budynku, co skutkuje podciąganiem kapilarnym przez mury. Wysoki poziom wilgotności powietrza ma miejsce także po remoncie, kiedy posadzki czy tynki nie uległy jeszcze całkowitemu wysuszeniu. Najgorszym scenariuszem jest jednak zalanie pomieszczenia, czy to przez powódź, czy też przez nieuważnego sąsiada lub nieszczelny dach. We wszystkich tych przypadkach sprawdzi się osuszacz powietrza, który pozwoli szybko i skutecznie pozbyć się wilgoci z pomieszczenia. Osuszacze to szereg urządzeń sprawdzających się w wielu sytuacjach. Wśród nich wyróżniamy np. przemysłowy osuszacz adsorpcyjny, który najczęściej projektowany jest na zamówienie i dopasowany do pracy na konkretnej linii produkcyjnej. Innym urządzeniem będzie osuszacz budowlany, który wyróżnia się bardzo dużą wydajnością, trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest także przystosowany do pracy w trudnych warunkach i dużym zapyleniu powietrza (posiada specjalne filtry). Jeszcze inny będzie model domowy, którego wydajność jest niższa, natomiast główny nacisk kładzie się na cichą pracę oraz przyjazny design.

Osuszacze różnią się nie tylko miejscem wykorzystania ale także zasadą działania. Wyróżniamy dwa główne typy osuszaczy i są to modele kondensacyjne i adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują efekty rosy czyli skraplanie się wody na zimnych powierzchniach i najlepiej sprawdzają się w wysokiej temperaturze i dużej wilgotności. Drugie natomiast gromadzą wodę na powierzchni adsorbentu i posiadają stałą wydajność.