Optymalizacja podatkowa – czy jest do końca legalna?

Jakiekolwiek działania podejmowane w kwestii rozliczeń podatkowych są bardzo dokładnie kontrolowane. Przedsiębiorstwa mające obowiązek rozliczeń podatkowych jednak korzystają z każdej możliwości zmniejszenia podatków. Pojawia się zatem pojęcie optymalizacji podatkowej, a z nią wiele kontrowersji. Czy jest na pewno do końca legalna?

Prawne uwarunkowania optymalizacji podatkowej

najlepsza optymalizacja podatkowaMusimy zdać sobie sprawę z tego, że pomiędzy optymalizacją podatkową, a uchylaniem się od płacenia należnych Skarbowi Państwa podatków jest bardzo cienka granica. Może i nie powinno się uważać, że optymalizacja podatkowa to sposób na oszukanie w płaceniu podatków, jednak niestety nie wszystkie firmy faktycznie uczciwie podchodzą do jej wprowadzania w życie podatkowe. Nawet najlepsza optymalizacja podatkowa może zostać przez niektórych uznana za obejście prawa podatkowego. Oczywiście nie należy mylić tego z uchylaniem się od obowiązku płacenia podatków. Obejście prawa podatkowego to sposób na unikanie opodatkowania działalności zapisany jako sposób jak najbardziej kwalifikowany jako prawny. Już teraz jasne stanie się to dlaczego właściwie Ministerstwo Finansów dąży z co raz większym uporem do zmniejszenia możliwości korzystania z optymalizacji podatkowych. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nieprawidłowo wykorzystane instrumenty optymalizowania podatkowego mogą zdecydowanie prowadzić do wielu negatywnych skutków. Jest wiele artykułów kodeksu, które będzie można wykorzystać zarówno na plus dla optymalizacji podatkowe, jednak nie można zapominać o tym, że na każdy z tych artykułów znaleziony zostanie kontrargument. Można by było bez końca toczyć dywagacje na temat optymalizacji podatkowej i tego, czy jest to faktycznie legalne. Jednak tak naprawdę problem nie polega w samej możliwości prawnej optymalizacji podatkowe, ale bardziej od ludzi, którzy próbują ją w nieco odmienny od planowanego sposób wykorzystać. 

Państwo chce uchylić się do próśb właścicieli przedsiębiorstw i decyduje się na wiele ustępstw, zwłaszcza w tym świecie podatkowym i ogólnie finansowym. To w zasadzie od nas samych zależy to, czy faktycznie te ułatwienia będą długotrwałe. Może się okazać, że przez nasze nie do końca rozsądne podejście do tematu, optymalizacja opodatkowania zmieni swój charakter.