Opakowania z tworzyw sztucznych

W światowym przemyśle, najpopularniejszą formą opakowania są folie polietylenowe. Mimo, że są to folie wykonane z tworzyw sztucznych, są one przyjazne środowisku, dzięki rozwijającej się technologii, obecnie wytwarza się folie biodegradowalne.

Rodzaje folii polietylenowych

folia ldpeStosowanie tworzyw sztucznych jest dużo bardziej korzystne dla środowiska, niż na przykład wytwarzanie papierowych opakowań do żywności. Zwiększenie zużycia papieru skutkowałoby wycinaniem większej ilości drzew, co spowodowałoby zmniejszenie zalesienia. Poza tym, papierowe opakowania nie zapewniłyby skutecznej ochrony żywności w czasie transportu. Tworzywa sztuczne zawdzięczają dużą popularność swoim niezwykłym właściwościom. Są one odporne na działanie wilgoci, zabezpieczają żywność przed rozwojem pleśni i grzybów, a także, dzięki temu, że nie przepuszczają powietrza, spowalniają proces psucia się jedzenia, zapewniając mu świeżość na dłużej, bez konieczności stosowania konserwantów. Najczęściej wykorzystywana jest folia ldpe. LDPE to skrót od Low Density Polyethylene, czyli po polsku, „polietylen o niskiej gęstości”. Folia z polietylenu o niskiej gęstości jest wykorzystywana głównie do produkcji toreb na zakupy, które możemy znaleźć w każdym supermarkecie. Mimo niskiej gęstości, wyroby z folii LDPE są wyjątkowo wytrzymałe i rozciągliwe. Dlatego w torebkach z niej wykonanych możemy przenosić nawet ciężkie zakupy. W przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym, wykorzystuje się opakowania z folii LLDPE, czyli liniowego polietylenu o niskiej gęstości.

Folia LLDPE jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i bardziej wytrzymała, niż LDPE. Dzięki produkcji tworzyw sztucznych, mamy tanie opakowania, o dużej wytrzymałości i odporności na różne czynniki, które świetnie chronią produkty.