Odpowiednie odsysanie oparów lakierniczych

Podczas procesu lakierowania wytwarza się niebezpieczna dla zdrowia mgła lakiernicza. Jej opary należy w odpowiedni sposób odessać ze stanowiska produkcyjnego. Do tego celu wykorzystuje się odpowiednio zbudowane ściany wyposażone w filtry i wentylatory odpowiednie do przeprowadzania cyrkulacji powietrza.

Ściana lakiernicza pochłania trujące związki

sucha ściana lakierniczaProdukty tego typu wykorzystywane są przy produkcji mebli lub na stanowiskach lakierowania elementów gabarytowych. Nadają się również do usuwania z powietrza mgiełek z farby lub kleju. Jej konstrukcja jest zwarta i wytrzymała, przez co sucha ściana lakiernicza przystosowana jest do długotrwałego użytkowania. Wykonana jest z blach ocynkowanych, które są odpowiednio wyprofilowane i połączone ze sobą. Główne elementy konstrukcyjne suchej ściany lakierniczej to komora, układ filtracyjny oraz instalacja elektryczna zasilająca wentylatory. Zasysane przez nie powietrze przechodzi przez perforowane filtry kartonowe. Budowa pojedynczego filtra i ich odpowiednie złączenie powoduje, że zanieczyszczone powietrze kilkakrotnie zmienia kierunek ruchu, co sprawia, że cząsteczki cięższe od powietrza przylegają do ścianek filtra, a strumień powietrza bez przeszkód przemieszcza się dalej. Dzięki swojej harmonijkowej budowie filtr działa właściwie, aż do momentu prawie całkowitego nasycenia szkodliwymi zanieczyszczeniami. Najefektywniejsze z nich to filtry kartonowe, które można stosować do filtracji farb, klejów, lakierów oraz pyłów węglowych.

Podsumowując, sucha ściana lakiernicza jest potrzebnym elementem wyposażenia stanowiska lakierniczego, na którym powstają niebezpieczne i toksyczne opary i lotne związki zanieczyszczeń. Ściana lakiernicza jest przystosowana zarówno do lokalizacji w liniach produkcyjnych jak i jako oddzielne stanowisko.