Podczas procesu lakierowania wytwarza się niebezpieczna dla zdrowia mgła lakiernicza. Jej opary należy w odpowiedni sposób odessać ze stanowiska produkcyjnego. Do tego celu wykorzystuje się odpowiednio zbudowane ściany wyposażone w filtry i wentylatory odpowiednie do przeprowadzania cyrkulacji powietrza.
Ściana lakiernicza pochłania trujące związki
Produkty tego typu wykorzystywane są przy produkcji mebli lub na stanowiskach lakierowania elementów gabarytowych. Nadają się również do usuwania z powietrza mgiełek z farby lub kleju. Jej konstrukcja jest zwarta i wytrzymała, przez co sucha ściana lakiernicza przystosowana jest do długotrwałego użytkowania. Wykonana jest z blach ocynkowanych, które są odpowiednio wyprofilowane i połączone ze sobą. Główne elementy konstrukcyjne suchej ściany lakierniczej to komora, układ filtracyjny oraz instalacja elektryczna zasilająca wentylatory. Zasysane przez nie powietrze przechodzi przez perforowane filtry kartonowe. Budowa pojedynczego filtra i ich odpowiednie złączenie powoduje, że zanieczyszczone powietrze kilkakrotnie zmienia kierunek ruchu, co sprawia, że cząsteczki cięższe od powietrza przylegają do ścianek filtra, a strumień powietrza bez przeszkód przemieszcza się dalej. Dzięki swojej harmonijkowej budowie filtr działa właściwie, aż do momentu prawie całkowitego nasycenia szkodliwymi zanieczyszczeniami. Najefektywniejsze z nich to filtry kartonowe, które można stosować do filtracji farb, klejów, lakierów oraz pyłów węglowych.
Podsumowując, sucha ściana lakiernicza jest potrzebnym elementem wyposażenia stanowiska lakierniczego, na którym powstają niebezpieczne i toksyczne opary i lotne związki zanieczyszczeń. Ściana lakiernicza jest przystosowana zarówno do lokalizacji w liniach produkcyjnych jak i jako oddzielne stanowisko.