Kleszcze należy dokładnie badać

Borelioza jest groźną i poważną chorobą, która najczęściej występuje po ukąszeniu przez kleszcza. Z tego też powodu warto jej zapobiegać i odpowiednio leczyć. Borelioza powoduje wiele groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób, które różnie się objawiają.

Boreliozie należy zapobiegać poprzez zbadanie kleszczy

badanie kleszczaBorelioza jest chorobą bakteryjną. Wywołują ją określonego typu bakterie. Często zdarza się, że kleszcze są nosicielami boreliozy i innych groźnych chorób. Wiele osób zastanawia się nad tym, na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę w przypadku ukąszenia przez kleszcza. Przede wszystkim niepokój powinien wzbudzić tak zwany rumień wędrujący, który jest dosyć widocznym zaczerwienieniem powstałym w miejscu ukąszenia przez kleszcza. U osoby zakażonej boreliozą mogą również wystąpić objawy grypopodobne, których również nie należy lekceważyć. Wysoka gorączka, ogólne rozbicie, bóle stawów powinny zwrócić naszą szczególną uwagę. W przypadku ukąszenia przez kleszcza można również zanieść go do laboratorium. Laboratorium specjalizujące się w diagnostyce chorób zakaźnych i pasożytniczych przeprowadzi dokładne badanie kleszcza pod kątem występowania ewentualnej boreliozy. W przypadku wykrycia boreliozy u kleszcza, można zawczasu podjąć określone działania profilaktyczne. Warto podkreślić, że borelioza, oczywiście wcześnie wykryta i odpowiednio leczona, jest całkowicie uleczalna i nie musi przynosić negatywnych skutków zdrowotnych.

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby. Z tego też powodu ukąszenie kleszcza powinno zostać poddane gruntownej samoobserwacji. Można również oczywiście zanieść kleszcza do laboratorium, gdzie przebadają go pod kątem występowania różnych chorób. Borelioza jest jedną z nich.