Jak działa suwnica pomostowa?

 

W halach przemysłowych

, ze względu na bardzo małą przestrzeń często istnieje problem z transportowaniem materiałów. Problem ten nasila się także w przypadku konieczności przenoszenia tych towarów z jednej maszyny produkcyjnej do drugiej. Tam, gdzie nie może wjechać wózek widłowy, stosuje się jednak o wiele skuteczniejsze suwnice.

Solidna suwnica pomostowa jest bardzo wydajną maszyną

solidne suwnice pomostoweSuwnica w hali przemysłowej pełni oczywiście rolę środka transportowego. Jest już zazwyczaj planowana już na etapie budowy hali przemysłowej, ze względu na jej konstrukcje. Konstrukcja pod solidne suwnice pomostowe musi być dobrze zaprojektowana. Torowisko do suwnicy lokalizuje się na legarach pomiędzy słupami, najlepiej w taki sposób, aby suwnica mogła dosięgnąć każdego miejsca na hali. Główną częścią suwnicy jest pomost stalowy w formie kratownicy, który jest rozstawiony na całej rozpiętości hali. Porusza się on po torowiskach, na całej ich długości. Dodatkowo, na samym pomoście porusza się także wózek z wciągarką. Dzięki tym dwóm płaszczyznom, po których porusza się wózek, można bez problemu sięgnąć wciągarką w dowolne miejsce na hali. Po podstawieniu w to miejsce wózka opuszcza się linę wciągarki, zakończoną zazwyczaj hakiem lub innym mechanizmem chwytającym, do którego można przyczepić ładunek. Po jego zaczepieniu podnosi się go na bezpieczną wysokość, przestawia się położenie wózka suwnicy i opuszcza w miejsce docelowe.

W suwnicach ważne jest kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę. Najważniejszym jest jej ładowność, której pod żadnym pozorem nie wolno przekroczyć, gdyż grozić to będzie katastrofą budowlaną i zawaleniem się pomostu suwnicy, prosto na pracowników, którzy pracują na hali. Drugim elementem jest mechanizm chwytakowy i sterowanie, które muszą być dobrane do charakteru produkcji.