Jak działa ekologiczne szambo?

 

Wiele gospodarstw w Polsce i na świecie z różnych względów nie ma możliwości podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej. W ich przypadku konieczne jest poszukiwanie odpowiedniej alternatywy dla tych instalacji. Wygoda użytkowania, jak i poziomem ekologiczności rozwiązanie alternatywne powinno być zbliżone do kanalizacji.

Zalety szamba ekologicznego z betonu

ekologiczne szambo przydomowePostęp technologiczny w Polsce staje się coraz bardziej widoczny, również w codziennym życiu. To dzięki niemu możliwe jest obecnie podłączenie znacznej większości gospodarstw domowych do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Nadal jednak spora liczba gospodarstw nie ma takiej możliwości, głownie ze względów lokalizacyjnych. W ich przypadku jedynym rozwiązaniem pozostaje ekologiczne szambo przydomowe. Wiele osób ma niezbyt pochlebne zdanie o szambach mając w pamięci te, których używano kiedyś. Jak się jednak okazuje, szamba ekologiczne maja z nimi niewiele wspólnego, gdyż wygodą korzystania są zbliżone bardziej do kanalizacji. Szamba te są wyposażone w znacznie bardziej szczelny zbiornik, wykonany z betonu zmieszanego z tworzywami technicznymi. Dzięki temu zbiornik jest idealnie szczelny, nie dochodzi do ulatniania się z niego nieprzyjemnych zapachów ani tym bardziej do bardzo groźnego skażenia środowiska. Co więcej, o ile takie szambo będzie właściwie konserwowane, może ono nie sprawiać typowych dla szamba tradycyjnego problemów, między innymi ulatniania się nieprzyjemnego zapachu z odpływów. Ważne jednak, by pilnować dwutygodniowych terminów opróżniania zbiornika.

W obecnych czasach coraz większa liczba gospodarstw może być podłączonych do kanalizacji. Mimo tego, wiele gospodarstw musi korzystać z rozwiązań alternatywnych, głównie ze względu na niekorzystną lokalizacje. Na szczęście jednak można znaleźć rozwiązania, które wygodą korzystania nie odbiegają od kanalizacji.