Izolacja instalacji w oszczędnym domu

Termoizolacja domu będzie odgrywała kluczową rolę w wysokości rachunków za ogrzewanie. Im lepiej zabezpieczony dom przed stratami ciepła, tym niższe koszty jego użytkowania. Solidna izolacja termiczna odwdzięczy się nam także latem, ponieważ ochroni mury przed nadmiernym nagrzewaniem się, co zapewni większy komfort wewnątrz budynku.

Różne funkcje izolacji technicznych w domu

izolacje techniczneObniżanie kosztów użytkowania domu nie jest już tylko wolnym wyborem, a raczej koniecznością. Bez przerwy rosnące ceny energii sprawiają, iż jedynym opłacalnym wyjściem jest stworzenie domu energooszczędnego, który będzie stanowił komfortowe miejsce do życia, nie pochłaniając zbyt wiele pieniędzy z naszej kieszeni. Aby dom był niedrogi w utrzymaniu należy zadbać przede wszystkim o solidną termoizolację od fundamentu aż po dach. Jednak nie każdy z nas wie, że termoizolacji podlegają także rurociągi oraz instalacje poprowadzone w domu. Odpowiednio zabezpieczone będą pracowały sprawniej, wydajniej, a przede wszystkim taniej. Izolacje techniczne, bo o nich mowa, dotyczą przede wszystkim instalacji ciepłowniczych, czyli w warunkach domowych będzie to instalacja centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Jednak to nie jedyne miejsca, gdzie sprawdzają się izolacje techniczne. Równie często wykorzystywane są w instalacjach chłodniczych oraz w klimatyzacjach. Głównym zadaniem takiej izolacji jest utrzymanie zadanej temperatury czynnika pracującego w instalacji, niezależnie od temperatury otoczenia. W przypadku instalacji ciepłowniczych chodzi o uniknięcie strat ciepła na drodze od pieca do grzejnika. W instalacji zimnej wody użytkowej głównym zadaniem takiej izolacji jest zapobieganie skraplaniu się pary wodnej na powierzchni rury. Podobnie ma się sprawa w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Ze względu na kształty i formy materiałów przeznaczonych do izolowania instalacji i rurociągów wyróżniamy otuliny, maty, pianki, filce, płyty, kształtki, granulaty. Mnogość form pozwala na bardzo dobre dopasowanie materiału do miejsca, w którym ma się znajdować, przez co jesteśmy w stanie uniknąć wszelkich przerw, które mogą tworzyć mostki termiczne.