Imadła do rur

Obróbka rur stalowych jest wykorzystywana często w hydraulice

, gdzie takie rury występują. Polega ona najczęściej na cięciu i gwintowaniu rur w celu ich późniejszego połączenia. Te czynności wykonuje się bezpośrednio na budowie lub w warsztacie zakładu, który zajmuje się rurami. Ich obróbka wymaga jednak pewnych specjalistycznych narzędzi.

Imadła łańcuchowe do obróbki rur stalowych

imadło łańcuchoweDo obróbki rur używa się pił do cięcia metalu, a także specjalnych gwintowników. Są też specjalne narzędzia do nacinania rur. Wszystkie te narzędzia można sprawnie użyć pod warunkiem, że dość stabilnie przymocujemy rury do imadła. Problem jednak z imadłami jest taki, że w przypadku rur złapanie ich w tradycyjnym imadle może być dość niebezpieczne, ponieważ takie imadło najzwyczajniej w świecie te rury po prostu zgniata, nawet jeśli tego na pierwszy rzut oka nie widać. Dlatego właśnie do stabilnego trzymania rur stalowych wykorzystuje się imadło łańcuchowe umieszczone na stojaku. Takie imadło działa na podobnej zasadzie jak klucz do filtra

, czyli za pomocą stalowego łańcucha oplata ono rurę, a następnie sam łańcuch zaciska się przy pomocy odpowiedniej przekładni. Oplatanie rury daje stabilne mocowanie, które na dodatek naciska jednakowo z każdej strony na ściankę rury, dzięki czemu w przeciwieństwie do tradycyjnego imadła rura nie ulegnie odkształceniu. W hydraulice to jedyna metoda, aby nie zniszczyć rury i aby ją poprawnie przygotować.

W zależności od średnicy rury trzeba zastosować odpowiednie imadło, a konkretnie długość łańcucha w takim imadle. W przypadku dużych rur także wielkość tego łańcucha ma znaczenie, gdyż musi być on na tyle wytrzymały, aby w ogóle wytrzymać nacisk na rurę. Najczęściej też sam łańcuch jest dostosowany do reszty przekładnik, która występuje w imadle i stanowi z nią jedność.