Deski postarzane na podłogę

 

Wraz z mężem zakupiliśmy stary dom na wsi. Od zawsze marzyliśmy o tym żeby zamieszkać z dala od zgiełku miasta. Gdy po okazyjnej cenie kupiliśmy stary dom wiedzieliśmy, że niska cena zakupu wiąże się ze stanem budynku. Jednak nie zrażało to nas i chętnie ruszyliśmy z pracami remontowymi.

Postarzane podłogi drewniane

deski podłogowe postarzaneBardzo zależało mi na tym aby zachować stary styl budynku. Marzyłam o pięknej kuchni w stylu prowansalskim. Chciałam też aby w domu było dużo elementów z drewna. Drewno ociepla wnętrze i nadaje mu przytulności. Niestety okazało się że wszystkie podłogi drewniane znajdujące się w domu wymagają wymiany ze względu na zły stan surowca. Jednak nie chciałam aby nowe podłogi były nowoczesne, gdyż będą one psuły cały efekt do jakiego dążyłam. Gdy kończył się jeden z etapów remontu i musieliśmy zacząć szukać odpowiedniej podłogi do montażu. Nie chciałam rezygnować ze starego wyglądu domu i wnętrz dlatego zaczęłam intensywne poszukiwania. Tak trafiłam na deski podłogowe postarzane. Deski wyglądały na bardzo stare jednak wykonane zostały ze zdrowego  drewna. Deski postarzane często obrabiane są ręcznie. Poddawane umyślnym uszkodzeniom mechanicznym, dzięki czemu uzyskuje się nieregularną fakturę drewna. Liczne wgłębienia i niedoskonałości, które nadają efekt starej podłogi wykonywane są ludzką ręką. Po etapie postarzania przechodzi się do etapu koloryzacji. Aby nadać deskom odpowiedni kolor poddaje się je między innymi ługowaniu, obróbce termicznej, wędzeniu czy koloryzacji. Gdy uzyskany efekt jest zadowalający przechodzi się do etapu zabezpieczenia powierzchni drewna. By zabezpieczyć drewno niezbędne jest olejowanie, nagrzewanie, szczotkowanie a na koniec polerowanie. Olej zabezpiecza powierzchnię tworząc gładką i bardzo twardą warstwę.

Zdecydowaliśmy się na zakup właśnie takich desek. Piękna i niepowtarzalna drewniana podłoga stanie się na pewno ozdobą mojego starego domu. Oprócz efektu wizualnego podłoga obrabiana w taki sposób jest przyjazna środowisku oraz domownikom.