Czysta energia z fotowoltaiki

Poszukiwanie nowych źródeł pozyskiwania energii jest wciąż bardzo popularne. Nowe, ekologiczne rozwiązania coraz chętniej stosowane są przez inwestorów w celach oszczędności na rachunkach elektrycznych. Drugą zaletą czystych i odnawialnych źródeł energii jest oczywiście dbanie o środowisko naturalne.

Fotowoltaika energią przyszłości

panele fotowoltaiczneJednym z doskonałych źródeł energii odnawialnej jest energia słoneczna. Z powodzeniem można wykorzystać ją do produkcji energii elektrycznej, która zaspokoi zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego. Jak zatem działają służące do tego panele fotowoltaiczne? Panele te, to główny element instalacji fotowoltaicznej. Zbudowane są z ogniw, w których to właśnie zachodzi proces zamiany energii słonecznej w elektryczną, a konkretnie w prąd stały. Produkcja energii w ogniwach zachodzi tylko w momencie, kiedy na panele fotowoltaiczne pada światło słoneczne, dlatego tak ważne jest ich prawidłowe umiejscowienie. Najlepiej ułożyć panele skierowane na południe, pod kątem około 45 stopni, co zapewni nam optymalne działanie zarówno latem, gdy słońce jest wysoko, jak i zimą, gdy słońce świeci znacznie niżej. Aby natomiast zamienić prąd stały w prąd przemienny, taki jaki płynie w domowych gniazdkach, potrzebny będzie falownik. Wyprodukowany w ten sposób prąd w pierwszej kolejności zużyjemy na własne potrzeby. Należy się także zastanowić nad tym, jak wykorzystamy jego nadmiar. Mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza, najbardziej popularna, to oddanie nadmiaru do sieci energetycznej, skąd czerpiemy prąd w momencie, gdy produkujemy go za mało. Do kontroli takiego rozwiązania wykorzystujemy licznik dwukierunkowy. Druga opcja, to kumulowanie energii we własnym akumulatorze, co zupełnie uniezależnia nas od dystrybutora energii elektrycznej.

Drugie wykorzystanie nadwyżek energii wydaje się być idealnym rozwiązaniem, szczególnie w miejscach gdzie trudno o podłączenie do prądu. Jest to także świetna opcja, aby nie być zależnym od dostawcy prądu. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest inwestycja w akumulator. Warto jednak wykorzystywać darmową i czystą energię, jaką oferuje nam słońce.