Czemy warto kupić zabawkę interaktywną dla kota?

Decydując się na kota, z całą pewnością możemy zyskać przyjaciela na długie lata. Jednak trzeba pamiętać, że wraz z adopcją czy kupnem futrzaka, nabywamy także dużą odpowiedzialność. Musimy go nie tylko karmić, leczyć w razie potrzeby ale i dbać o jego potrzeby behawioralne. 

Zabawki interaktywne dla kotów – po co?

zabawka interaktywna dla kotaPrzede wszystkim należy pamiętać, że pomimo stereotypu kanapowca, koty to łowcy. Polowanie to ich naturalny instynkt, którego nie zatraciły przez wieki współbytowania z człowiekiem. Nie ma tu znaczenia czy adoptujemy ulicznego mruczka czy rasowego arystokratę z hodowli – kot będzie potrzebował namiastki polowania. Jeśli mu się tego nie zapewni, kotek może niszczyć mieszkanie czy mieć zaburzony tryb życia. Najczęstszym sposobem na zapewnienie kotu odpowiedniego rytmu dobowego, a więc zadbanie o jego naturalne potrzeby, jest wieczorne wybawienie zwierzaka a potem nakarmienie go. To daje mu złudzenie polowania, zakończone złowieniem ofiary. Oczywiście możemy używać zwykłej wędki, ale co jeśli nie mamy do tego czasu lub siły? Wtedy pomoże nam zabawka interaktywna dla kota. Takie urządzenia przybierają różne kształty. Mogą być to np. szyny z miejscem na smaczka, którego kot musi wydobyć, karuzele z wydającymi dźwięki i uciekającymi kulkami, labirynty, a nawet reagujące na ruch myszki, które same uciekają przed polującym kotem. Oczywiście, każdy mruczek jest inny i każdego zaktywizuje inna zabawka. Warto więc zakupić kilka i sprawdzić, na które nasz podopieczny reaguje najlepiej i którymi najchętniej się bawi.

Zabawa z kotem jest bardzo ważnym elementem jego socjalizacji, związania z właścicielem i komfortu behawioralnego. Warto zapewnić mu więc jak najwięcej ujść dla naturalnych instynktów, wybierając różne zabawki i wymieniając je co jakiś czas. Nasz pupil na pewno będzie szczęśliwy.