Charakterystyka pędzli artystycznych

Okres wczesnej jesieni to dla wielu rodziców dodatkowe wydatki związane z pójściem dzieci do szkoły, czy też na wyższe uczelnie. Zazwyczaj bywa tak, że w pierwszej kolejności rodzice kupują to, co jest najbardziej potrzebne dla ucznia do rozpoczęcia nauki szkolnej, a dopiero w późniejszym terminie dokupowane są pozostałe akcesoria.

Rodzaje pędzli artystycznych 

pędzle artystyczneUczniowie liceów i uczelni plastycznych muszą dodatkowo zaopatrzyć się w zestawy specjalistycznych pędzli artystycznych. Wybór takich pędzli jest obecnie bardzo duży i każdy z powodzeniem dobierze coś odpowiedniego dla swoich potrzeb. Pędzle artystyczne możemy podzielić na różne rodzaje i są to pędzle do farb akwarelowych – są one bardzo miękkie i wykonane z naturalnego włosia wiewiórki, borsuka czy nawet z piórek ptaków. Pędzle te charakteryzują się delikatną strukturą i są dostosowane do nakładania delikatnej farby wodnej jaką jest akwarela lub tusz kreślarski. Do farb akrylowych polecane są pędzle nieco twardsze i zazwyczaj są to pędzle syntetyczne. Mogą być płaskie, okrągłe, tak zwane jodełki lub języczki. Farby olejne z kolei wymagają najtrwalszych pędzli nazywanych szczeciniakami wykonanych najczęściej ze świńskiego włosia. Pędzle te charakteryzują się dużą wytrzymałością w starciu z podobraziem, którym jest zazwyczaj grube lub średnio tkane płótno malarskie. Występuje także różnego rodzaju szereg innych pędzli artystycznych wykorzystywanych przez osoby parające się plastyką do takich technik, jak na przykład gwasz, ekolina, farby witrażowe, bądź też gęste farby pigmentowe na bazie ciężkich emulsji. 

Występują również pędzle do tak zwanych zadań specjalnych, czyli na przykład do nanoszenia struktur brokatowych na podłoża, pędzle gąbczaste przypominające wałki malarskie służące do nadawania pracy plastycznej odpowiedniej, nierzadko mocno strukturalnej faktury, czy też pędzle i gąbeczki służące do nakładania warstw złotej folii tudzież złotego pyłu na podobrazie.