Bezpieczny zakup spółki

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, lub kilkuosobowej spółki, nie jest prostym zadaniem, ponieważ wiąże się z tym wiele obowiązków. Czasem chcemy szybko założyć firmę i szukamy dróg na skróty, które nie zawsze okazują się dobre. 

Po co przedsiębiorcy kupują spółki? 

kupię spółkęPowszechnie się uważa, że aby założyć firmę, trzeba się udać do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy do Krajowego Rejestru Spółek, aby dokonać niezbędnych formalności. Takie działania mogą zajmować sporo czasu, szczególnie w przypadku zakładania spółki z wieloma wiceprezesami. Wiele osób zanim założy spółkę, myśli sobie – kupię spółkę i zaoszczędzę sporo czasu. Jednak jest to dość ryzykowne posunięcie, ponieważ na rynku działa sporo firm, które oszukują klientów i sprzedają spółki z zatajoną przeszłością. Jeżeli już decydujemy się na taki krok, to trzeba znaleźć zaufane firmy, które zawodowo zajmują się sprzedażą spółek. Dzięki zakupowi gotowej spółki, przedsiębiorca oszczędza czas na dokonanie rejestracji, koniecznych wpisów i zgłoszeń związanych z rozpoczęciem działalności. Takie czynności i ich realizacja mogą zabrać nawet kilka tygodni. Dla niektórych przedsiębiorców liczy się czas, gdyż na przykład biorą udział w przetargu, w którym wymagane jest posiadanie spółki. Niekiedy przy staraniu się o dotację także jest wymóg założenia spółki zanim proces analizy wniosku się zakończy. Jednak trzeba być  bardzo czujnym i uważnie czytać umowę kupna – sprzedaży spółki, ponieważ nie każdy sprzedawca działa uczciwie. 

Najlepiej kupować spółki od sprawdzonych firm, które mają wieloletnie doświadczenie w obrocie nimi. Oferują spółki, które działają już na rynku od przynajmniej kilku lat i nie posiadają żadnych zobowiązań oraz są zgłoszone do niezbędnych instytucji.