Bezpieczne nawierzchnie EPDM

Dzieci nie potrafią samodzielnie ocenić ryzyka jakie jest związane z zabawą w danym miejscu, dlatego to dorośli powinni o to dbać. Wybierając bezpieczne miejsca do zabawy, chronimy nasze dzieci przed ewentualnymi wypadkami.

Jakie nawierzchnie znajdują się na placach zabaw?

nowoczesne nawierzchnie epdmDzieci do pewnego wieku są stałymi bywalcami przeróżnych placów zabaw, ponieważ to miejsce, w którym mogą się wyszaleć. Jednak nie każdy plac zabaw jest tak samo dobry, ponieważ tylko nowoczesne są wyposażone w drewniane przyrządy i elastyczne powierzchnie. Jak wiadomo zawsze może dojść do upadku z huśtawki, zjeżdżalni czy drabinek, co może się skończyć groźną kontują. Jednak kiedy dziecko spada na miękką powierzchnię, to ewentualne urazy są zminimalizowane niemalże do zera. Obecnie na placach zabaw stosowane są nowoczesne nawierzchnie EPDM, które chronią maluchy przed upadkiem z wysokości do trzech metrów. Są wykonane ze specjalnej pianki poliuretanowej, która cechuje się dużą wytrzymałością, elastycznością i odpornością na działanie promieni słonecznych, deszczu, mrozu czy śniegu. Dzięki temu idealnie się sprawdzają na niezadaszonych placach zabaw. Poza powierzchnią, na której montowane są przyrządy do zabawy, z materiału EPDM wykonywane są także piłki, sześciany, grzybki czy inne trójwymiarowe elementy znajdujące się na placu. W razie zabrudzenia łatwo wyczyścić taką powierzchnię, zatem sprawdzi się także w strefach zabaw zlokalizowanych w budynkach. Nawierzchnia EPDM jest alternatywą dla żwirku czy piasku.

Kiedyś na placach zabaw można było uświadczyć tylko betonową, trawiastą lub pokrytą piachem powierzchnię, ponieważ nie były dostępne inne rozwiązania. Dziś najlepszym technologicznie podłożem jest pianka poliuretanowa. która posiada doskonałą amortyzację.